KLAN BuRgAzZz..

BURAK-AYTAÇ-ONUR-UZAY-YİĞİT-K.BURAK BU KADAR DEİLİZ TABİKİ ÖNCEDEN OLUPTA ARKA PLANIMIZDA KALANLARDA VAR TABİKİ.. = EMİR-BUĞRA-TUNAHAN.. OYNAMAYIP TA KALBİMİZDE OLANLAR DA VAR = NURETTİN-AHMETCAN.. KISACA 47 VE 49. SOKAKLARDA YATARIZ HEPİMİZ BURGAZLIYIZ
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Goalunited futbol menajerlik oyunu

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 29
Kayıt tarihi : 18/09/08

MesajKonu: Goalunited futbol menajerlik oyunu   Cuma Eyl. 19, 2008 7:55 pm
GOALUNİTED

Yeni başlayanlar için önem arz eden bir diğer konu ise maç talimatlarını nasıl vereceğidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus talimatı hangi maç için verdiğinizdir. Numaranın verildiği bölümlerin ne işe yaradıklarına dair ayrıntılı anlatım şu şekildedir.(1) İlk onbirin ve belirlenen ilk onbirin maç içerisinde oynayacağı strateji belirlenir.(2) Kendini adama (Maç esnasında oyuncunun varını yoğunu ortaya koyması) çok ayrıntı isteyen bir durumdur. Seviyenin yükseltilmesi demek, oyuncunun daha fazla çaba sarfedeceği anlamına gelir. Tabi bu durum oyuncunun daha fazla efor sarfetmesine sebep olur ve daha fazla yorulur. Ayrıntısı ise şu şekildedir.

* Hiç yükseltilmemesi (Özellikle dostluk maçlarında) oyuncunun maçı pek önemsemeden maçı sakin ve stressiz bir şekilde oynayacağı anlamına gelir.

* "Az" ile "Normal" arasına (1 birim) getirilmesi oyuncunun %25 oranında maça asılacağı anlamına gelir

* Normal (Özellikle lig maçlarında) seviyeye getirilmesi %50 oranında maça asılacağı anlamına gelir

* "Normal ile "Çok Fazla" arasına (3 Birim) getirilmesi oyuncunun %75 oranında maça asılacağı anlamına gelir. Bu seviyede oyuncu efor sarfeder ve normal olarak yorulan oyuncudan daha fazla yorulur ve diriliği (Drll) biraz daha fazla düşer.(Özellikle kazanacağınızı düşündüğünüz, fakat deplasmanda olduğunuz maçlarda)

* Çok fazla seçeneğini çok kritik maçlarınıza saklamanız önemle duyurulur. (Örn: ligin son maçındasınız ve ölüm-kalım maçı yapıyorsunuz) Oyuncular herşeyini ortaya koyar ve maçı almak için var güçleriyle oynar hatta güçlerinin üstüne çıkarlar.. Bu şekilde maç sonunda oyuncular aşırı yıpranmış olurlar ve bir sonraki maça yorgun çıka bilirler. Sakatlanma riskinin en fazla olduğu seçenek türüdür.(3) Taktiğinizi belirleyin. Maç esnasında oyuncularınızdan istediğiniz taktik seçilir. Çeşitleri şu şekildedir.

* Hiç (Taktiksiz oyun anlayışı)

* Press (Özellikle 3'lü forvetler için ideal bir sistemdir. Takımın genel anlamda kondisyon durumu çok önemlidir. Bir diğer önemli husus ise daha önceden (Takım antrenmanında) çalışılmış olması press taktiğindeki başarıyı arttıran unsurlardır. (En az 2 birim)

* Kontra-Atak (4' lü ya da 5' li defans oynayanlar için ideal bir taktik türüdür.)Özellikle takımınızın zorlana bileceğini düşündüğünüz maçlarda çok önem arz eder. Kontra-atak oynamayı planlıyorsanız göbek forvete 1 adet oyuncu koymanız yeterlidir. Oynata bileceğiniz sistemler ise şu şekilde 4-5-1, 5-4-1 olup, 4-4-2, 4-3-3 sistemlerinde daha az başatı sağlar.

* Powerplay (halihazırda yapım aşamasındadır.)

* Doldur Boşalt ( 3'lü defans oynuyorsanız sizin için birebirdir. Orta sahanızda yer alan oyunculardan bir ya da bir kaçını ofansif ya da defansif oynatıyorsanız işinizi görür niteliktedir. Hem hücum (defansların ofansa, ofansların defansa yardım ettiği) hemde defansa yardım ettiği taktik türüdür. Takımınız hücuma kalkıyorsa bilinizki defanslarınız hucuma katlımıştır. Eğer rakibiniz kontra-atak oynuyorsa belinizi bükebilir. (Örn: Ümit Özatın Tuncay Şanlıya yaptığı ikili driplinglerdir.))

* Kanattan Atak (İsmindende anlaşıldığı gibi oyuncularınız atak sıklığını genelde kanatlara yayar ve golleri kanattan yapılan ortalarla yada köşeden yapılan şutlarla gol bulmaya çalışır. En belirgin sistemi ise 3-4-3' tür. Çünkü hem defansta (Ümit özat örneğindeki gibi) hem ortasahada hemde forvetlerinizde kanat oyuncular bulundura bilirsiniz. Tabi bu sistemi kullanmak ortasahanızın normal gücünün %10 civarı altında oynamasına sebep olur.

* Çakılı Savunma (Eğer yunanistan milli takımı avrupa şampiyonu olduysa, şampiyonluğunu bu taktiğe borçludur. Adındanda anlaşıldığı gibi defans bloğunda oynayan oyuncular atağa katılmazlar. Öncelikli hesapları gol atmak/attırmak değil, gol yememektir. Ortasaha bu taktikten olumsuz etkilenir.(4) Markaj (Defans mantelitenizi belirleyin)

* Adam Adama (Defans bloğunuz eğer 4 veya 5 kişi ise adam adama oynamanız defansınızın yararınadır. Çünkü rakibiniz max. 3 forvet oynar.)

* Alan Savunması (Alan savunmasını tercih etmeniz sisteminizde yer alan defans sayınızla alakalıdır. Eğer 3' lü defans oynuyorsanız rakibi birebir kontrol edemeye bilirsiniz. Bu yüzden defansın hata payını en aza indirgemek için bu markaj türünü kullanmanız tavsiye edilir.(5) Ofsayt Taktiği

* Eğer 3' lü defans oynuyorsanız bu taktik tam size göre, çünkü defanstaki kişi sayısı arttıkça aralarındaki anlaşmazlık ve uyum sorunuda o derece artar. Düşünün gerçek hayattada boyle değilmidir. Mantıklı olalım 5 defansın hata payı ile, 3 defansın hata payı arasındaki farkı. Unutmadan 2-5-3 şeklinde bir sistem vardır. Bu sistem Hattrickte uygulanır fakat mantelite buraya uymaz.(6) Oyuncularınızın Yerleşimini Yapınız

* Bu bölümde bilinmesi gereken en büyük unsur bir mevkinin içerisinde birden fazla mevkii olmasıdır. Genelde menajerler oyuncunun tecrübesi göz önüne alınarak en belirgin mevkisine göre oyuncuyu seçer. Fakat içerik oyle değildir. Her mevkiide 1 ancak 1 oyuncu seçilebilir ki bu takımların 11 kişilik dizilimlerini sağlar. Ayrıntıları ise şu şekildedir.

- Kaleci (Tek mevkiden oluşur çünkü kalede bir kişi oynar)

- Defans (9 çeşittir. Defansif, Sol kanada defansif, Sağ kanada defansif, normal oyun, sola normal, sağa normal, Ofansif göbek defans, Sola ofansif göbek defans, sağa ofansif göbek defans) Bilinmesi gereken şeyler ise sola ya da sağa oynayan oyuncuların o bölgeye daha yakın oynamalarıdır. Kanat özellikleri (Ana yeteneğinin en az yarısı) ve ofans özellikleri (Pas+oyunkurma yeteneği olması) olması oyuncunun performansını yükseltir.

- Defans Kanatlar-Bekler (6 çeşittir. Taç çizgisine yakın oynayan defansif oyuncular (Özellikle 5 li defans oynayan takımlarda), Defansif oynayan bekler, Taç çizgisine yakın oynayan bekler (ofansif özelliği olması lazım, özellikle kanatlardan oyun yeteneği+pası olması gerekir), İçe doğru ofansif oynayan bekler (oyun kurma özelliği ve pası olması gerekir)

- Kanatlar (6 çeşittir. Defansif kanatlar, için ikili mücadele yeneği şarttır. Defansif-Ortaya doğru kanatlar için hem ikili mücadele hemde oyun kurma yeteneği olmalıdır ki tam performansla oynasın.. Normal kanat, ortaya doğru kanat- oyun kurma yeteneği ana özelliği olan kanatlardan oyun yeteneğinin en az yarısı kadar olmalıdır. Ofansif kanat- golcülük yeteneğinin olması gerekir. Ortaya doğru ofansif kanat- golcülük ve oyun kurma yeteneğinede sahip olması gerekir.

- İç ortasahalar (9 çeşit gibi görüksede o bölgede 3 oyuncu oynattığımız 9/3=3 çeşittir. Defansif ortasaha-Defansa yardım eder ve ikili mücadele yeteneğinin olması gerekir, Normal-sadece bağlı bulunduğu mevkiide oynar, Ofansif ortasaha-ofansa yardım eder ve golcülük yeteneğinin olması gerekir. Bir takımın ortasahası ne kadar iyi ise maçı alma şansıda o kadar yükselir. Bu yüzden bu mevkiiye dikkat etmek gerekir.

- Forvet (Bir maçta max. 3 forvet oynattığımız için her oyuncu mevkiisine ait 6 çeşit yer mevcuttur. Her oyuncuya ait Kanada doğru-Golcü ve Normal-Golcü mevkiilerinin içerisinde bölünmüş oyuncu stratejileri vardır. Taç çizgisine yakın oynayan kanat oyuncusu kanada, ortasaha çizgisine yakın oynayan golcü ortasahaya yardım eder. İleri uçta oynaması için pasına ve golcülük kabiliyetine bakılmalıdır.(7) Taktiğinize isim vererek (Şahsen ben hücum, defans, normal isimleri vererek farklı dizilimler kaydettim.) diğer maçlara daha pratik bir kullanım olanağı sunar(Cool Yedek klübenize oyuncuları yerleştiriniz. (Dikkat edilmesi gereken en büyük unsur sakatlanma riski yüksek olan oyuncularınıza alternatif olacak oyuncuyu koymanızdır. Tüm mevkiilere 1 yedek oyuncu koya biliyorsunuz fakat her mevkide (kaleci hariç) birden fazla oyuncu oynata biliyorsunuz. Bu yüzden kondisyonu, diriliği, formu, düşük olan kısacası sakatlanma riski yüksek olan oyuncularınıza alternatif koyunuz. Güç mevkiisine dikkat ediniz.(9) Duran toplarınız (Bir oyuncu çok iyi duran top kullana bilir, topa iyi falso ve yükseklik kazandıra bilir... Bu seçeneği yan yetenekleri olan (11) penaltıcı, serbest vuruş gibi özelliği olan oyuncular konulmalıdır. Kaptanınızı ise tecrübesi ile orantılı olacak şekilde seçiniz (Sevilen ise takım ruhuna katkısı büyüktür.)(10) Kaydet (Tüm takım stratejisini belirledikten sonra kaydetmeyi unutmayınız!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://bitefight-burgaz.hareketforum.net
 
Goalunited futbol menajerlik oyunu
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KLAN BuRgAzZz.. :: DİĞER ONLİNE OYUNLAR-
Buraya geçin: